TV Kolumna Ditore – E hënë, 10 tetor 2011

Dhe rikthim në ditët e vjetra, Portokalli dominon të dielën në televizorin tim. Kuptohet që nuk ka atë magjinë e viteve të para dhe kjo ndodh vet me moshën e shout mirëpo akoma ka disa nga aktorët bazë të cilët thjesht për nostalgji na rikujtojnë ato momentet më të mira të Portokallisë. E kam thnë edhe më herët me largimin e Agron Llakajt, Portokalli kurrë s’do të jetë e njëjtë dhe nuk ëshët. Sketch Show nuk është një prodhim që po më pëlqen. Më rikujton video-kasetat e ndryshme të viteve të 90ta ku qesh shumë shpesh brenda një skeçi pasi nuk e di kur duhet të qeshësh. Më vjen keq ta them që për momentin ky nuk është një sukses për djemtë e 2XL. Apartamenti ishte dhe do të jetë shumë më i mirë pasi ndoshta jemi familjarizuar me të më shumë se Sketch Show, por problemi këtu është se unë personalisht as nuk do të planifikoja të mësohem me këtë format, pasi thjesht nuk më pëlqen.

Debat interesant ishte edhe në Target mbrëmë, i cili mendoj që duhet të zhvendoset nga e diela dhe të transmetohet të enjteve apo ndonjë ditë tjetër ngjashëm si Drejtësia në Kosovë. Formatet informativo-politiko nuk janë për të dielën, duhet ta dinë këtë krerët e RTK-së që nuk po bëjnë punë të mirë me programim.

E emisioni Thirrja e Artë në RTV21 më dëshpëroi totalisht. Prisja ndonjë game-show, apo diçka më kreative më interesante, por kemi një lloj Telebingo vetëm pa Naimin në rolin kryesor. Realizimi nuk ishte në nivel, sidomos tek fshehja e numrave të cilët në fund u bënë publik për të gjithë që mendoj se është një mosrespektim i privatësisë së garuesve. Njëri nga moderatorët sillej vrazhdë duke bërë shaka me arsimimin e një njeriu në televizion kombëtar. Thjesht mendoj që ky emision është një mënyrë e shkëlqyeshme për të rrjepur shikuesit tanë, dhe 40% të popullsisë së varfër. Nuk jam një njeri që më fascinojnë këto lloje kinse “lojëra fati”.

E pasi përmenda Naim Abazin, dua të përqëndrohoem pak tek Odeoni. Sa veta nga ju shikoni këtë emision?! Kurrë nuk kam menduar që është një emision që do të sjell shikues të rinj, por më shumë atë shtresën e vjetër të popullsisë e cila akoma nuk është ngopur me Naim Abazin dhe shout e tij. E dini çka, as disa më të moshuar, 50+ vite me të cilët kam biseduar në fundjavë nuk kanë thënë ndonjë fjalë miradije për Odeonin. Nuk besoj që ka shikues dhe do të ketë, por fat i mirë është nëse ke miq në televizione dhe falë Zotit nuk ka mjete që matin audiencën as në Kosovë e as në Shqipëri. Ndoshta keni hasur në numra të ndryshëm nëpër Facebook, por, unë personalisht ju garantoj që ata numra janë TË RREJSHËM dhe thjesht janë trillime të personave të ndryshëm për përfitime materiale. Është një temë tjetër që nuk dua të futem tani.

Për sonte RTK ka publikuar një skemë të përzier në uebfaqe. Pritet të rikthehet Kafeneja Jonë, por mos u habisni nëse shihni ndonjë intervistë në atë kohë. Më pas është Milioneri dhe Subvencion. KTV transmeton episodin e parafundit të BinBir Gece, por më parë është koncerti i një këngëtareje ndër më të pëlqyerat nga unë, Anastasia. RTV21 vazhdon me Kabaren.

Klan TV transmeton Kutia dhe Milioneri. Top Channel shfaq Shqip dhe Proçesin Sportiv, derisa Vizion Plus shfaq Forca e Fatit, ByPass Show dhe Zonë e ndaluar.

 

TV Kolumna Ditore përgatitet nga Luan Morina

 

E hënë – 10 tetor 2011

RTK

20:30 Kafeneja Jonë

21:30 Kush do të bëhet milioner

22:30 Subvencion

23:00 Lajme

23:15 Pa skenar

 

KTV

20:00 Koncert – Anastasia

21:10 Serial: Binbir Gece ep.179

22:00 Koha për gola

23:00 Interaktiv

 

RTV21

20:05 Kabare

22:00 21 Minuta

22:45 Serial: Favoritja

——————–

 

TV Klan

20:05 Kutia

21:00 Kush do të bëhet milioner

22:00 Lajme

22:30 Opinion

 

Top Channel

20:15 Fiks Fare

21:00 Shqip

22:30 Lajme

23:05 Procesi Sportiv

 

Vizion Plus

19:30 Çudira shqiptare

20:00 Tereza – telenovelë

21:00 By Pass Show

22:00 Zonë e ndaluar

23:00 Lajme

 

Digi Plus gjatë javës

17:00 Stuhia

18:00 Big Day

19:00 Frasier

20:00 Në rrjetën e merimangës

21:00 Sue Thomas

21:45 No Ordinary Family

22:30 Stark

23:15 The Vampire Diaries

 

 

Mund të ju interesoj edhe...