Tag: US TV

Episodet e reja që dalin sonte pas mesnate në kanalet amerikane:

02:00 The Big Bang Theory 8×24 FINALE CBS
Bones 10×17&18 FOX
Grey’s Anatomy 11×23 ABC
The Vampire Diaries 6×21 CW
03:00 The Blacklist 2×21 NBC
The Odd Couple 1×12 CBS
Reign 2×21 CW
Scandal 4×19 ABC
Life Below Zero 4×13 National Geographic
04:00 American Crime 1×10 ABC
The Comedians 1×07 FX
Dig 1×10 FINALE USA
Elementary 3×23 CBS
Olympus 1×06 Syfy
The Red Road 2×06 FINALE Sundance
Lip Sync Battle: Stephen Merchant vs Malin Akerman Spike
Lost in Transmission 1×01 History Channel
The Watch 1×04 National Geographic
04:30 Louie 5×05 FX

 

Read Full Article

network-logosJanë 28 seriale të reja që nisin transmetimin këtë sezon në kanalet kombëtare amerikane. Nëse shtojmë edhe serialet që debutojnë në kabllor ky numër arrin në 40.

Por, jo të gjitha janë seriale premtuese dhe që mund të mbijetojnë gjatë në televizionet amerikane. Shikueshmëria, orari i transmetimit, kritikat, e shumë faktorë tjerë ndikojnë në jetëgjatësinë e tyre. Në vazhdim mund të gjeni pesë dramat që më së shumti pritet të bëjnë bujë dhe të dominojnë shikueshmërinë e kritikat gjatë sezonit të ri televiziv

Gotham (Fox) – 22 shtator

Karakteri i preferuar nga bota e DC Comics për mua gjithnjë ka qenë Batman. Ky serial nuk sjell vet historinë e Bruce Wayne, por përqendrohet në vendlindjen e tij, Gothamin, në periudhën e para-Batman.

Sigurisht që nuk do të jetë po aq i suksesshëm sa seritë e filmave të Tim Burton e Christopher Nolan, por tematika e serialit do të jetë një shtesë për të gjithë të fansat e botës së Gotham. Do të kemi të gjithë kriminelët, Pinguinin, Xhokerin, Harvey Kent, Hugo Strange, e shumë tjerë. Dhe kundër këtyre detektivin James Gordon pa ndihmën e Bruce Wayne.

Ben McKenzie (mund ta njihni nga drama policore tepër e mirë Southland) vjen në rolin kryesor. Orari i transmetimit është paksa i vështirë kundrejt The Big Bang Theory, The Voice, e Dancing with the Stars, por qyshdoqoftë, ‘Gotham’ është sukses i garantuar.

 

How to Get Away with Murder (ABC) – 25 shtator

Shonda Rhimes sjell edhe një serial të prirë për të qenë i suksesshëm. Dhe kur kemi dikë si Viola Davis në rolin kryesor, atëherë shihet sa perfektë mund të jetë treshja e të enjteve të Shondas në ABC me heroinat Ellen Pompeo, Kerry Washington, e Viola Davis. Do të jetë një kombinim i mirë për të gjithë ata që përcjellin ‘Grey’s Anatomy’ dhe ‘Scandal’.

Tematika e serialit bazohet në një profesoreshë universiteti e cila me studentët e tyre ndërlidhet në një krim të planifikuar, me planin për të ikur pa u zënë. Pra, tematika premton mister që me përzierjen e dramës legale mund të jetë një alternativë e preferuar të enjteve në ora 10 kur përballet me ‘Elementary’ (inferior ndaj super-serisë së BBC-së, ‘Sherlock’) dhe ‘Parenthood’ që definitivisht hyn në sezonin e fundit.

Forever (ABC) – 23 shtator

Dr. Henry Morgan është një ekspert autopsie në Nju Jork. Ai ka një aftësi të mbinatyrshme – është i pavdekshëm. Sa herë që ndeshet me vdekjen, ai ringjallet në vende të çuditshme. Sekreti i tij është i ndarë me një rreth shumë të ngushtë njerëzish, por kjo është afër përshkallëzimit.

Është tematikë interesante dhe pilot episodi ka qenë mirë i realizuar. Ndihmë të madhe tematikës mund ti ofroj aftësia e karakterit kryesor të udhëtoj nëpër periudha të ndryshme historike, gjë që mësuam nga episodi i parë. Por, shkon në program në orarin që nuk ka mbijetuar asnjë serial viteve të fundit, të martave në ora 10 në ABC. Ka përballë dramën shumë të preferuar për mua ‘Person of Interest’, dhe ‘Chicago Fire’. Gjasat e vogla për të mbijetuar një kohë të gjatë. Ioan Gruffudd (Mr. Fantastic nga ‘Fantastic Four’) vjen në rolin kryesor.

The Flash (CW) – (7 tetor)

Një nga karakteret më të përfolura të DC Comics vjen në CW. Dhe tani aty ka mikun nga universi i tij, karakterin e Arrow. Botët e këtyre dy karaktereve ndërlidhen qysh në pilot episod, dhe është një çast vërtetë emocional për fansat e këtij universi.

Meqë të dy karakteret janë në të njëjtin kanal, nuk përjashtohen ndërlidhje të kohëpaskohshme që do të ishte një bonus për të gjithë.

Bota e The Flash duket më pak e errët se sa Arrow, ka një nuancë më të ngjyrosur dhe më të lumtur. Nuk ka mistere dhe dihet kush është miku e kush armiku.

Pa marrë parasysh orarin e transmetimit (të martave në 8 kundrejt NCIS dhe The Voice) ky serial është i garantuar për sukses, nëse trashëgon sado pak nga ‘Arrow.

State of Affairs (NBC) – 17 nëntor

Katherine Heigl rikthehet në televizion. Ajo do të jetë në rolin kryesor në dramën ‘State of Affairs’, si analstie e CIA-s e cila është e ngarkuar me përmbledhjen e informatave të sigurisë për presidentin. Ky triler politik, me ngjyrime spiunazhi ka një sukses të garantuar pasi që transmetohet në pushimin e ‘The Blacklist’ dhe pas ‘The Voice’.

Seriali ngjan të jetë sikur një lloj Olivia Pope, por kësaj radhe në role më të ndryshme. Besoj që do të jetë shumë më mirë se filmat që ka realizuar Heigl pas largimit nga ‘Grey’s’, si ‘Killers’, ‘One for the Money’, etj.

Alternativat…

Ia vlen të përmendim edhe ‘Constantine’ që për shijen time është shumë i errët, por s’dyshoj që do të ketë shikueshmëri të madhe tek ata që ju pëlqejnë tema si demonët, ekzorcizmi e të ngjashme.

Gjithashtu alternativë e mirë është ‘Agent Carter’. Edhe një karakter i Marvel vjen në televizion, dhe kësaj radhe në vend të ‘Marvel’s Agents of S.H.I.E.L.D.’ që ka vuajtur në joshjen e shikueshmërisë të favorshme gjatë sezoni të kaluar. Pos Hayle Atwell në rolin e Peggy Carter, ka edhe emra të njohur për neve si Chad Michael Murray (One Tree Hill), e Enver Gjokaj (Dollhouse). Ky serial nis në janar.

Luan Morina
Kritik për TV&Film

Read Full Article

sofia vergaraRevista ‘Forbes’ ka publikuar listën e aktoreve më të paguara në televizion.
Sofia Vergara nga ‘Modern Family’ kryeson listën për të tretin vit radhazi pasi ka inkasuar 37 milionë dollarë ndërmjet qershorit të vitit 2013 dhe qershorit të vitit 2014.
Ajo përfiton 325 mijë dollarë nga një episod i serialit, ndërkohë shumica e hyrave të saja vijnë nga marketingu që ka për Diet Pepsi, CoverGirl, Head & Shoulders, e AT&T.
Mariska Hargitay nga ‘Law & Order: SVU’ renditet e dyta, para Kaley Cuoco-Sweeting e ‘The Big Bang Theory’. /Telekomanda/
1. Sofia Vergara – $37 milionë
2. Mariska Hargitay – $13 milionë
3. Kaley Cuoco-Sweeting – $11 milionë
4. Julianna Margulies, Ellen Pompeo, Cobie Smulders – $10 milionë
7. Alyson Hannigan – $9.5 milionë
8. Amy Poehler – $7 milionë
9. Mindy Kaling – $6.5 milionë
10. Kerry Washington, Zooey Deschanel, Courteney Cox – $6 milionë
13. Claire Danes – $5 milionë
14. Lena Dunham – $3.5 milionë

 

Read Full Article

The 40th Annual Daytime Emmy Awards - ShowKanali amerikan CBS ka dominuar në shpërblimet Emmy për programet ditore duke fituar 21 kategori përfshirë edhe ato nga ceremonia e Arteve Kreative e organizuar javën e kaluar. PBS e ka ndjekur me 14 fitore.

Drama ditore ‘The Bold and the Beautiful’ ka fituar më së shumti kategori, katër; derisa ‘The Young and the Restless’, ‘General Hospital’ dhe Days of Our Lives’ kanë fituar nga dy. Legjenda e Star Wars, George Lucas ka fituar Emmy-n e parë për serialin e animuar ‘Star Wars: The Clone Wars’ që transmetohet në Cartoon Network.

Emmy kanë fituar edhe ‘The Dr. Oz Show’, dhe ‘The Ellen DeGeneres Show’.

 

Fituesit nëpër kategori:

-Serial dramë: “Days of Our Lives” (NBC)

-Game Show: “The Price is Right” (CBS)

-Programi i mëngjesit: CBS Sunday Morning (CBS)

-Talk Show Argëtues: “The Ellen DeGeneres Show” (sindikim)

-Talk Show Informativ: “The Dr. Oz Show” (sindikim)

-Program kuzhine: “The Best Thing I Ever Ate” (Food Network) dhe “Trisha’s Southern Kitchen” (Food Network)

-Programi i animuar – klasi special: “Star Wars: The Clone Wars” (Cartoon Network)

-Aktori kryesor në dramë: Doug Davidson (“The Young and the Restless,” CBS)

-Aktorja kryesore në dramë: Heather Tom (“The Bold and the Beautiful,” CBS)

-Aktori dytësor në dramë: Scott Clifton (“The Bold and the Beautiful,” CBS) dhe Billy Miller (“The Young and the Restless,” CBS)

-Aktorja dytësore në dramë: Julie Marie Berman (“General Hospital,” ABC)

-Aktori i ri në dramë: Chandler Massey (“Days of Our Lives,” NBC)

-Aktorja e re në dramë: Kristen Alderson (“General Hospital,” ABC)

-Moderator i Talk Show: Ricki Lake (“Ricki,” i sindikuar)

-Moderator i Game-Show: Ben Bailey (“Cash Cab,” Discovery)

-Moderator kuzhine: Lidia Bastianich (“Lidia’s Kitchen,” PBS)

-Regjia për dramë: “The Bold and the Beautiful” (CBS)

-Skenaristët për dramë: “The Bold and the Beautiful” (CBS)

-Kënga origjinale: “Good Afternoon” (“Good Morning America,” ABC)

Read Full Article

neil-patrick-harrisAktori Neil Patrick Harris do të udhëheq shoun e shpërndarjes së çmimeve të 65ta Emmy që do të transmetohen me datë 22 shtator në kanalin CBS.

Pak ditë më parë, Harris u konfirmua edhe si moderator për çmimet Tony që shfaqen të dielën e ardhshme. Për herë të parë ai kishte moderuar këto dy ngjarje në vitin 2009.

“S’mund të jem më i nderuar dhe ngazëllyer për udhëheqjen e çmimeve Emmy. Dhe çfarë kohë e përkryer për konfirmim, do të bëj të njëjtën skript si tek Tony,” tha Harris.

Read Full Article

Kanalet e shtëpisë së njohur Disney, Disney Channel dhe Disney XD që janë të dedikuar për audiencën më të re kanë rinovuar katër seriale të reja.

Seriali ‘Jessie’ do të ketë edhe gjashtë episode shtesë për të mbyllur sezonin e dytë me 28 episode. Seriali është më i shikuar tek fëmijët e moshës 2-11 vjeç dhe i dyti tek mosha 6-11 vjeç.

‘Dog With A Blog’ që ka debutuar me 12 tetor do të ketë edhe një episod shtesë në sezonin e parë, duke sjell totalin në 22 episode.

Sitcomi i kanalit Disney XD, ‘Crash & Bernstein’ që është lansuar me 8 tetor ka siguruar edhe pesë episode shtesë që do të sjellin në total 26 episode në sezonin e parë.

Episode shtesë ka marrë edhe seriali ‘Lab Rats’ që gjithashtu do të ketë 26 episode në sezonin e parë pas porosisë prej katër episodeve shtesë. Seriali kishte debutuar në shkurt të këtij viti si seriali me debutimin më të lartë në këtë kanal, e gjithashtu këtë të hënë ka siguruar shikueshmërinë më të lartë në shtatë muajt e fundit.

Read Full Article

Janë njoftuar emrat e parë që do të prezantojnë shpërblimet Emmy dhe në mesin e tyre ka shumë komedienë. Louis C.K., Jim Parsons dhe Amy Poehler, të tre janë kandidatë për aktorin/aktoren më të mirë në seriale komedi.

Atyre do tu bashkohen edhe emra si Ricky Gervais, Ginnifer Goodwin dhe Mindy Kaling në ceremoninë e shpërblimeve Emmy që do të organizohen të dielën e ardhshme me 23 shtator.

Ceremonia e 64të e çmimeve Emmy për primetime si producent ekzekutiv ka Don Mischer derisa moderator do të jetë Jimmy Kimmel. Do të transmetohet në kanalin ABC në ora 8 sipas zonës lindore të SHBA-ve, ora 2 pas mesnate sipas kohës tonë.

Read Full Article

Aktorja e serialit ‘Modern Family’, Sofia Vergara është aktorja më e paguar në televizion. Ky titull vjen nga revista Forbes sipas të cilës, Vergara ka qenë më e paguara nga të gjitha TV personalitetet femra gjatë periudhës Maj 2011- Maj 2012.

Gjatë kësaj periudhe, Vergara ka inkasuar 19 milionë dollarë. Pos rolit të saj të Glorias në ‘Modern Family’, ajo ka qenë edhe zëdhënëse për Diet Pepsi, Cover Girl dhe Kmart, si dhe ka realizuar reklama në gjuhën spanjolle për kompani si Burger King, State Farm dhe Comcast.

Ajo ka lënë prapa emra të njohur në televizion si Kim Kardashian, Eva Longoria, Bethenny Frankel dhe Tina Fey.

Read Full Article

NBC vendos gjithçka në komeditë. Me katër net të javës, nga e marta deri të premten, kanali i tretë amerikan (për pak ka kaluar ABC-në) do të përqendrohet tek komeditë gjysmë-orëshe.

Janë gjithsej gjashtë seriale të reja që vijnë në NBC në vjeshtë, katër komedi dhe dy drama të cilat do të ndryshojnë tërë skemën programore pos fundjavës ku të shtunën shfaqen repriza derisa të dielën futboll amerikan.

The Voice do të vjen edhe në vjeshtë edhe në pranverë për dallim sezoni i kaluar kur u shfaq vetëm në pranverë. Shikueshmëria e lartë e këtij shou pritet të vazhdoj në serialin mjaft të pritur të JJ Abrams, Revolution.

Të martën mbrëmja fillon me rezultatet e The Voice që shpien në dy komeditë e reja, Go On dhe The New Normal. Parenthood rikthehet në ora 10.

Të premten do të rikthehet vetë Law & Order: SVU dhe atë në orar të ri, në ora 9. Para këtij seriali shfaqen dy komedi, Animal Practice dhe Guys with Kids, derisa një dramë tjetër vjen në ora 10, Chicago Fire.

Komeditë e të enjtes vetëm sa ndryshojnë renditjen. 30 Rock nis sezonin e fundit në ora 8 para Up All Night. The Office mbetet në ora 9, derisa Parks and Recreation rikthehet në ora 9:30. Magazina Rock Center with Brian Williams shfaqet në ora 10 që është orar dhe ditë e re transmetimi për këtë program.

E premtja sjell nis me komeditë Whitney dhe Community. Grimm do të rikthehet në ora 9 para magazinës Dateline.

E shtuna nuk programohet në rrjetet televizive për shkak të shikueshmërisë së ultë, derisa e diela në vjeshtë sjell futboll amerikan. Në pranverë, në ora 7 të dielën transmetohet magazina Dateline, para Fashion Star, dhe The Celebrity Apprentice që këtë sezon do të jetë vetëm 1 orësh. Në ora 10 shfaqet drama Do No Harm.

 

E hënë

8:00 The Voice

10:00 Revolution

E martë

8:00 The Voice Results Show

9:00 Go On

9:30 The New Normal

10:00 Parenthood

E mërkurë

8:00 Animal Practice

8:30 Guys with Kids

9:00 Law&Order:SVU

10:00 Chicago Fire

E enjte

8:00 30 Rock

8:30 Up All Night

9:00 The Office

9:30 Parks and Recreation

10:00 Rock Center With Brian Williams

E premte

8:00 Whitney

8:30 Community

9:00 Grimm

10:00 Dateline

E shtunë

8:00 Repriza

E diel

(Vjeshtë)

7:00 Football Night in America

8:15 NBC Sunday Night Football

(Pranverë)

7:00 Dateline

8:00 Fashion Star

9:00 The Celebrity Apprentice

10:00 Do No Harm

Read Full Article

Për rrjetin televiziv të pestë amerikan, sezonet e fundit kanë qenë një përballje me mbijetesën. Kanali ka parë një rënie dramatike të shikueshmërisë e nuk kanë ndihmuar as pilot serialet e reja. Hart of Dixie është i vetmi serial që është rinovuar për sezonin e dytë me anulimin e The Secret Circle dhe Ringer.

I vetmi serial që po funksionon pa dyshim është The Vampire Diaries që do të rikthehet për sezonin e katërt të enjteve për të vazhduar me rikthimin e versionit të ri të Beauty and the Beast. Ajo çfarë do të ndryshoj do të jetë e mërkura e cila do të jetë një natë mbinatyrore ngjashëm me të enjten e sezonit të kaluar. Supernatural rikthehet me sezonin e nëntë derisa seriali i ri do të jetë Arrow që sjell ritregimin e karakterit shigjetar të DC Comics, Green Arrow.

Të hënën do të rikthehet 90210 para Gossip Girl që do të përfundoj aventurën televizive me 13 episode të reja. Në vend të Vajzës së Thashethemeve në janar do të filloj të transmetohet pre-tregimi i The Sex and the City, The Carrie Diaries me AnnaSophia Robbb në rol kryesor.

E marta do të jetë mbrëmje mjekësore me sezonin e dytë të Hart of Dixie dhe serialin e ri Emily Owens M.D.

Reality-show i vjetërsuar, America’s Next Top Model do të shfaqet të premten, para sezonit të tretë të Nikitas.

Është një skemë agresive e CW me tri drama të reja dhe vetëm një program që nuk ndryshon skemën. Përkushtimin e CW e dëshmon edhe fakti që për herë të parë do të ofroj programe origjinale gjatë verës me katër realiy-show të rinj. Të gjitha këto në tentim për të rikthyer një shikueshmëri bazike, së paku për audiencën e re për të cilën edhe është dedikuar.

 

E hënë

8:00 90210

9:00 Gossip Girl (vjeshtë); The Carrie Diaries

E martë

8:00 Hart of Dixie

9:00 Emily Owens, M.D.

E mërkurë

8:00 Arrow

9:00 Supernatural

E enjte

8:00 The Vampire Diaries

9:00 Beauty and the Beast

E premte

8:00 America’s Next Top Model

9:00 Nikita

Read Full Article