Tag: Globet e Arta

la la land

Filmi La La Land ka thyer rekordet e Globeve të Arta duke marr me vete shtatë tituj nga ceremonia e mbrëmshme.

La La Land fitoi kategorinë për filmin më të mirë muzikal ose komedi, për të shtuar edhe titujt e regjisë e skenarit të cilat Globe shkuan për Damien Chazelle; aktorin dhe aktoren më të mirë në komedi me Ryan Gosling e Emma Stone; dhe muzikën dhe këngën më të mirë.

Për aktrimin më të mirë në dramë u shpërblyen Casey Affleck dhe Isabelle Huppert, derisa filmi më i mirë i këtij zhanri doli Moonlight.

Viola Davis dhe Aaron Taylor-Johnson u shpërblyen për rolet dytësore.

Befasi edhe në kategorinë e televizionit

Komedia Atlanta dhe drama The Crown morën çmimet kryesore të natës në kategoritë e serialeve, si më të mirat. Donald Glover dhe Billy Bob Thornton qenë aktorët më të mirë në komedi dhe dramë për Atlanta dhe Goliath, derisa tek femrat titulli shkoi për Claire Foy për The Crown, dhe Tracee Ellis Ross nga komedia Black-ish.

Read Full Article

71st Annual Golden Globe Awards NominationsShoqata e Gazetarëve të Huaj të Hollywoodit ka publikuar listën e të nominuarve për shpërblimet ‘Golden Globes’.

Filmat ’12 Years a Slave’ dhe ‘American Hustle’ udhëheqin me nga 7 nominime, derisa serialet ‘House of Cards’ dhe filmi për TV ‘ Behind the Candelabra’ janë nominuar nga 4 herë. Shpërblimi Cecil B. DeMille do ti takoj Woody Allen, i cili s’do të jetë prezent në këtë ceremoni.

Edicioni i 71të do të organizohet me datë 12 janar 2014, derisa Tina Fey dhe Amy Poehler rikthehen për të moderuar ceremoninë.

Të nominuarit:

Televizion

Seriali televiziv më i mirë – Dramë

Breaking Bad

The Good Wife

Downton Abbey

House of Cards

Masters of Sex

 

Aktorja më e mirë në serial televiziv – Dramë

Tatiana Maslany, Orphan Black

Taylor Schilling, Orange is the New Black

Kerry Washington, Scandal

Robin Wright, House of Cards

Julianna Margulies, The Good Wife

 

Aktori më i mirë në serial televiziv – Dramë

Live Schreiber, Ray Donovan

Michael Sheen, Masters of Sex

Levin Spacey, House of Cards

James Spader, The Blacklist

Bryan Cranston, Breaking Bad

 

Seriali më i mirë – Komedi apo Muzikal

The Big Bang Theory

Brooklyn Nine-Nine

Girls

Modern Family

Parks & Recreation

 

Aktorja më e mirë në serial televiziv – Komedi ose Muzikal

Zooey Deschanel, New Girl

Julia Louis-Dreyfus, Veep

Lena Dunham, Girls

Edie Falco, Nurse Jackie

Amy Poehler, Parks and Recreation

 

Aktori më i mirë në serial televiziv – Komedi ose Muzikal

Jason Bateman, Arrested Development

Don Cheadle, House of Lies

Michael J. Fox, The Michael J. Fox Show

Andy Samberg, Brooklyn Nine-Nine

Jim Parsons, The Big Bang Theory

 

Miniseriali apo filmi më i mirë për televizion

American Horror Story: Coven

Behind the Candelabra

Dancing on the Edge

Top of The Lake

White Queen

 

Aktorja më e mirë miniserial apo film për televizion

Helena Bonham Carter, Burton & Taylor

Rebecca Ferguson, The White Queen,

Jessica Lange, American Horror Story: Coven

Helen Mirren, Phil Spector

Elisabeth Moss, Top of the Lake

 

Aktori më i mirë në miniserial apo film për televizion

Matt Damon, Behind The Candelabra

Michael Douglas, Behind the Candelabra

Chiwetel Ejiofor, Dancing On The Edge

Idris Elba, Luther

Al Pacino, Phil Spector

 

Aktorja më e mirë në rol dytësor në serial, miniserial apo film për televizion

Hayden Panettiere, Nashville

Jacqueline Bisset, Dancing on the Edge

Janet McTeer, White Queen

Monica Potter, Parenthood

Sofia Vergara, Modern Family

 

Aktori më i mirë në rol dytësor në serial, miniserial apo film për televizion

Josh Charles, The Good Wife

Rob Lowe, Behind the Candelabra

Aaron Paul, Breaking Bad

Corey Stoll, House Of Cards

Jon Voight, Ray Donovan

 

Film

Filmi më i mirë (Dramë)

12 Years a Slave

Captain Phillips

Gravity

Philomena

Rush

 

Filmi më i mirë (Komedi apo Muzikal)

American Hustle

Her

Inside Llewyn Davis

Nebraska

The Wolf of Wall Street

 

Aktori më mirë (Dramë)

Chiwetel Ejiofor (12 Years A Slave)

Idris Elba (Mandela: Long Walk to Freedom)

Tom Hanks (Captain Phillips)

Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club)

Robert Redford (All Is Lost)

 

Aktori më i mirë (Komedi apo Muzikal)

Christian Bale (American Hustle)

Bruce Dern (Nebraska)

Leonardo DiCaprio (The Wolf of Wall Street)

Oscar Isaac (Inside Llewyn Davis)

Joaquin Phoenix (Her)

 

Aktorja më e mirë (Dramë)

Cate Blanchett (Blue Jasmine)

Sandra Bullock (Gravity)

Judi Dench (Philomena)

Emma Thompson (Saving Mr. Banks)

Kate Winslet (Labor Day)

 

Aktorja më e mirë (Komedi apo Muzikal)

Amy Adams (American Hustle)

Julie Delpy (Before Midnight)

Greta Gerwig (Francis Ha)

Julia Louis-Dreyfus (Enough Said)

Meryl Streep (August: Osage County)

 

Regjisori më i mirë

Alfonso Cuaron (Gravity)

Paul Greengrass (Captain Phillips)

Steve McQueen (12 Years a Slave)

Alexander Payne (Nebraska)

David O. Russell (American Hustle)

 

Aktori më i mirë në rol dytësor

Barkhad Abdi, Captain Phillips

Daniel Bruhl, Rush

Bradley Cooper, American Hustle

Michael Fassbender, 12 Years A Slave

Jared Leto, Dallas Buyers Club

 

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Sally Hawkins, Blue Jasmine

Jennifer Lawrence, American Hustle

Lupita Nyong’o, 12 Years A Slave

Julia Roberts, August: Osage County

June Squibb, Nebraska

 

Filmi i huaj më i mirë

Blue is the Warmest Color

The Great Beauty

The Hunt

The Past

The Wind Rises

 

Skenari më i mirë

Spike Jonze (Her)

Bob Nelson (Nebraska)

Jeff Pope & Steve Coogan (Philomena)

John Ridley (12 Years a Slave)

Eric Warren Singer & David O Russell (American Hustle)

 

Muzika më e mirë

All Is Lost

Mandela: Long Walk to Freedom

Gravity

The Book Thief

12 Years a Slave

 

Kënga origjinale më e mirë

‘Atlas’ (The Hunger Games: Catching Fire)

‘Let It Go’ (Frozen)

‘Ordinary Loud’ (Mandela: Long Walk to Freedom)

‘Please Mr. Kennedy’ (Inside Llewyn Davis)

‘Sweeter Than Fiction’ (One Chance)

 

Filmi i animuar më i mirë

The Croods

Despicable Me 2

Frozen

Read Full Article

golden-globes-ben-affleckArgo, Homeland, Game Change, Girls dhe Les Misérables kanë dominuar shpërblimet e 70ta Golden Globes duke fituar kategoritë kryesore.

Në ceremoninë e organizuar mbrëmë në Los Angeles nga HFPA, dhe të moderuar nga Amy Poehler dhe Tina Fey, filmi Argo mori shpërblimet kryesore në kategorinë e filmit. Argo u shpall filmi më i mirë i vitit, derisa regjisori i këtij filmi, Ben Affleck mposhti konkurrencën për regjisorinë më të mirë. Në kategorinë e filmit, Les Misérables u zgjodh filmi më i mirë i zhanrit komedi/muzikal me aktorin Hugh Jackman dhe aktoren Anne Hathaway të cilët fituan në kategoritë e tyre përkatëse.

homeland-clare-danes-damian-lewis-morena-baccarin

Tek serialet, drama Homeland mblodhi të gjitha çmimet në kategorinë e dramave, derisa Girls dhe Lena Dunham morën shpërblimet kryesore në serialet komedi. Game Change dominoi në kategorinë e miniserialit dhe filmit për televizion. Quentin Tarantino fitoi shpërblimin për skenarin e filmin e Django Unchained, ndërsa Daniel Day-Lewis dhe Jessica Chastain morën shpërblimet në filmat e zhanrit dramë.

 

Seriali televiziv më i mirë – Dramë: Homeland
Aktorja më e mirë në serial televiziv – Dramë: Claire Danes, Homeland
Aktori më i mirë në serial televiziv – Dramë: Damian Lewis, Homeland
Seriali më i mirë – Komedi apo Muzikal: Girls
Aktorja më e mirë në serial televiziv – Komedi ose Muzikal: Lena Dunham, Girls
Aktori më i mirë në serial televiziv – Komedi ose Muzikal: Don Cheadle, House of Lies

Miniseriali apo filmi më i mirë për television: Game Change
Aktorja më e mirë në rol dytësor në serial, miniserial apo film për television: Julianne Moore, Game Change
Aktori më i mirë në në serial, miniserial apo film për television: Kevin Costner, Hatfields & McCoys
Aktorja më e mirë në rol dytësor në serial, miniserial apo film për television: Maggie Smith, Downton Abbey
Aktori më i mirë në rol dytësor në serial, miniserial apo film për television: Ed Harris, Game Change

Filmi më i mirë (Dramë): Argo
Filmi më i mirë (Komedi apo Muzikal): Les Miserables
Aktori më mirë (Dramë): Daniel Day-Lewis (Lincoln)
Aktori më i mirë (Komedi apo Muzikal): Hugh Jackman (Les Miserables)
Aktorja më e mirë (Dramë): Jessica Chastain (Zero Dark Thirty)
Aktorja më e mirë (Komedi apo Muzikal): Jennifer Lawrence (Silver Linings Playbook)
Regjisori më i mire: Ben Affleck (Argo)
Aktori më i mirë në rol dytësor: Christoph Waltz (Django Unchained)
Aktorja më e mirë në rol dytësor: Anne Hathaway (Les Miserables)
Filmi i huaj më i mire: Amour
Skenari më i mire: Quentin Tarantino (Django Unchained)
Muzika më e mire: Life of Pi
Kënga origjinale më e mire: Adele – ‘Skyfall’ (Skyfall)
Filmi i animuar më i mirë: Brave

Read Full Article