Shpallen nominimet për Golden Globe

Javën e kaluar janë shpallur nominimet për shpërblimet për Globet e Arta (Golden Globe). Si zakonisht të shpërblyerit në këtë ngjarje konsiderohen si favoritë për shpërblimet më të mëdha në botën e kinematografisë, Oskar. Nominimet dhe shpërblimet për Golden Globe ndahen nga shoqata e kritikëve të huaj të filmit dhe televizionit me seli në Hollywood.

Filmi The Artist ishte më i nominuari me gjithsej 6 nominime, përfshirë filmin më të mirë, komedi ose mjuzikëll. Filmi The Descedants dhe The Help patën nga pesë nominime, derisa Moneyball, Ides of March dhe Midnight in Paris nga katër.

Në kategorinë e televizionit, Downtown Abbey dhe Mildred Pierce udhëhoqën me nga katër nominime derisa Boardwalk Empire, Modern Family, The Hour dhe Homeland arkëtuan nga tri nominime secila.

Gjatë ditëve në vazhdim do të mundohem të bëj një analizë të zgjeruar për të nominuarit si dhe të bëj një parashikim për fituesit eventual edhe pse Golden Globes nuk janë shpërblimet e mija të preferuara.

 

FILM

Drama

The Descendants

The Help

Hugo

The Ides of March

Moneyball

War Horse

 

Aktorja më e mirë në rolin kryesorë – Dramë

Glenn Close, Albert Nobbs

Viola Davis, The Help

Rooney Mara, The Girl With the Dragon Tattoo

Meryl Streep, The Iron Lady

Tilda Swinton, We Need To Talk About Kevin

 

Aktori më i mirë në rolin kryesor – Dramë

George Clooney, The Descendants

Leonardo DiCaprio, J. Edgar

Michael Fassbender, Shame

Ryan Gosling, The Ides of March

Brad Pitt, Moneyball

 

Filmi më i mirë – Komedi ose mjuzikëll

50/50

The Artist

Bridesmaids

Midnight in Paris

My Week With Marilyn

 

Aktorja më e mirë në rolin kryesorë – Komedi ose mjuzikëll

Jodie Foster, Carnage

Charlize Theron, Young Adult

Kristen Wiig, Bridesmaids

Michelle Williams, My Week With Marilyn

Kate Winslet, Carnage

 

Aktori më i mirë në rolin kryesor – Komedi ose mjuzikëll

Jean Dujardin, The Artist

Brendan Gleeson, The Guard

Joseph Gordon-Levitt, 50/50

Ryan Gosling, Crazy, Stupid, Love.

Owen Wilson, Midnight in Paris

 

Filmi më i mirë i animuar

The Adventures of Tintin

Arthur Christmas

Cars 2

Puss in Boots

Rango

 

Filmi më i mirë i huaj

The Flowers of War (China)

In the Land of Blood and Honey (USA)

The Kid With A Bike (Belgium)

A Separation (Iran)

The Skin I Live In (Spain)

 

Aktorja më e mirë në rol dytësor në film

Berenice Bejo, The Artist

Jessica Chastain, The Help

Janet McTeer, Albert Nobbs

Octavia Spencer, The Help

Shailene Woodley, The Descendants

 

Aktori më i mirë në rol dytësor në film

Kenneth Branagh, My Week With Marilyn

Albert Brooks, Drive

Jonah Hill, Moneyball

Viggo Mortensen, A Dangerous Method

Christopher Plummer, Beginners

 

Regjisori më i mirë në film

Woody Allen, Midnight in Paris

George Clooney, The Ides of March

Michel Hazanvicius, The Artist

Alexander Payne, The Descendants

Martin Scorsese, Hugo

 

Skenari më i mirë në film

Woody Allen, Midnight in Paris

George Clooney, Grant Heslov, Beau Willimon, The Ides of March

Michel Hazanavicius, The Artist

Alexander Payne, Nat Faxon, Jim Rash, The Descendants

Steven Zaillian, Aaron Sorkin, Moneyball

 

Muzika më e mirë në film

Ludovic Bource, The Artist

Abel Korzeniowski, W.E.

Trent Reznor, Atticus Ross, The Girl With the Dragon Tattoo

Howard Shore, Hugo

John Williams, War Horse

 

Kënga më e mirë në film

“Hello Hello” — Gnomeo & Juliet

Music by: Elton John

Lyrics by: Bernie Taupin

“The Keeper” — Machine Gun Preacher

Music & Lyrics by: Chris Cornell

“Lay Your Head Down” — Albert Nobbs

Music by: Brian Byrne

Lyrics by: Glenn Close

“The Living Proof” — The Help

Music by: Mary J. Blige, Thomas Newman, Harvey Mason Jr.

Lyrics by: Mary J. Blige, Harvey Mason Jr., Damon Thomas

“Masterpiece” — W.E.

Music & Lyrics by: Madonna, Julie Frost, Jimmy Harry

 

 

TELEVIZION

Seriali më i mirë – Dramë

American Horror Story, FX

Boardwalk Empire, HBO

Boss, STARZ

Game of Thrones, HBO

Homeland, Showtime

 

Aktorja më e mirë në seriale – Dramë

Claire Danes, Homeland

Mireille Enos, The Killing

Julianna Margulies, The Good Wife

Madeleine Stowe, Revenge

Callie Thorne, Necessary Roughness

 

Aktori më i mirë në seriale – Dramë

Steve Buscemi, Boardwalk Empire

Bryan Cranston, Breaking Bad

Kelsey Grammer, Boss

Jeremy Irons, The Borgias

Damian Lewis, Homeland

 

Seriali më i mirë – Komedi apo mjuzikëll

Enlightened, HBO

Episodes, Showtime

Glee, FOX

Modern Family, ABC

New Girl, FOX

 

Aktorja më e mirë në rolin kryesor – Komedi apo mjuzikëll

Laura Dern, Enlightened

Zooey Deschanel, New Girl

Tina Fey, 30 Rock

Laura Linney, The Big C

Amy Poehler, Parks and Recreation

 

Aktori më i mirë në rolin kryesor – Komedi apo mjuzikëll

Alec Baldwin, 30 Rock

David Duchovny, Californication

Johnny Galecki, The Big Bang Theory

Thomas Jane, Hung

Matt LeBlanc, Episodes

 

Miniseriali apo filmi më i mirë për televizion

Cinema Verite, HBO

Downton Abbey,  PBS (Masterpiece)

The Hour, BBC America

Mildred Pierce, HBO

Too Big to Fail,  HBO

 

Aktorja më e mirë në miniserial apo film për televizion

Romola Garai, The Hour

Diane Lane, Cinema Verite

Elizabeth McGovern, Downton Abbey

Emily Watson, Appropriate Adult

Kate Winslet, Mildred Pierce

 

Aktori më i mirë në miniserial apo film për televizion

Hugh Bonneville, Downton Abbey

Idris Elba, Luther

William Hurt, To Big to Fail

Bill Nighy, Page Eight

Dominic West, The Hour

 

Aktorja dytësore më e mirë në miniserial apo film për televizion

Jessica Lange, American Horror Story

Kelly Macdonald, Boardwalk Empire

Maggie Smith, Downton Abbey

Sofia Vergara, Modern Family

Evan Rachel Wood, Mildred Pierce

 

Aktori më i mirë në miniserial apo film për televizion

Peter Dinklage, Game of Thrones

Paul Giamatti, Too Big to Fail

Guy Pearce, Mildred Pierce

Tim Robbins, Cinema Verite

Eric Stonestreet, Modern Family

 

Mund të ju interesoj edhe...