Globi i shtatë për Streep

?Në orët e hershme të mëngjesit u ndan çmimet e 67 të Globit të Artë. Meryl Streep fitoi globin e saj të shtatë, që njëherit është një rekord. Ajo fitoi për aktoren më të mirë të filmave komedi. Globin e tretë me radhë e fitoi edhe seriali Mad Men, që u shpall seriali më i mirë dramë. Filmi Avatar fitoi dy çmime. Ai u shpërblye me çmimin filmi më i mirë në kategorinë dramë, si dhe regjia më e mirë për James Cameron. Aktori kryesor i serialit Dexter, Michael C.Hall, mori shpërblimin për aktorin më të mirë për serialet dramatike, për rolin e tij në Dexter. Hall para disa ditëve njoftoi se është duke luftuar me kancerin. Edhe aktori tjetër nga Dexer, John Lithgow, u shpërblye me çmimin më aktorin më të mirë në rol dytësor për serialet e zhanrit dramë.

Prezantuesi i shout, Ricky Gervais ishte fantastik, ndërsa vlen të përmend fjalia e tij në fillim, “Le të fillojmë këtë shou para se NBC të më zëvëndësoj me Jay Lenon!”, duke iu referuar “luftës”, në terminin e vonshëm të NBC mes Jay Leno dhe Conan O’Brien.

Lista e të gjithë fituesve

TELEVIZION

Drama më e mirë:

Mad Men

Komedia/Mjuzikëlli më i mirë:

Glee

Aktori më i mirë-Dramë:

Michael C. Hall, Dexter

Aktorja më e mirë-Dramë:

Julianna Margulies, The Good Wife

Aktori më i mirë-Komedi/Mjuzikëll:

Alec Baldwin, 30 Rock

Aktorja më e mirë- Komedi/Mjuzikëll:

Toni Collette, United States of Tara

Aktori më i mirë- Film për TV/Miniserial:

Kevin Bacon, Taking Chance

Aktorja më e mirë-Film për TV/Miniserial:

Drew Barrymore, Grey Gardens

Aktori më i mirë në rol dytësor:

John Lithgow, Dexter

Aktorja më e mirë në rol dytësor:

Chloe Sevigny, Big Love

FILM

Drama më e mirë:

Avatar

Komedia/Mjuzikëlli:

The Hangover

Regjisori më i mirë:

James Cameron, Avatar

Aktori më i mirë në rol kryesor-Dramë:

Jeff Bridges, Crazy Heart

Aktorja më e mirë në rol kryesor-Dramë:

Sandra Bullock, The Blind Side

Aktori më i mirë në rol kryesor-Komedi/Mjuzikëll:

Robert Downey Jr., Sherlock Holmes

Aktorja më e mirë në rol kryesor-Komedi/Mjuzikëll:

Meryl Streep, Julie & Julia

Aktori më i mirë në rol dytësor:

Christoph Waltz, Inglourious Basterds

Aktorja më e mirë në rol dytësor:

Mo’Nique, Precious

Skenari më i mirë:

Jason Reitman and Sheldon Turner, Up in the Air

Muzika më e mirë:

Michael Giacchino, Up

Kënga më e mirë:

“The Weary Kind (Theme from Crazy Heart),” Crazy Heart

Filmi më i mirë i animuar:

Up

Filmi më i mirë i huaj:

The White Ribbon, Germany

Mund të ju interesoj edhe...