Eurovision 2012 – Finalja

Sonte duke filluar në ora 21 me transmetim direkt në RTK, TVSH dhe kanalet tjera publike anëtare të BE-së organizohet finalja e edicionit të 57të të këngës së Eurovisionit. Shqipëria me Rona Nishliun e cila interpreton këngën Suus do të shfaqet si e treta.

Ftojmë bashkëatdhetarët tanë janë vendit tonë që të votojnë në masë maksimale për Shqipërinë. Mënyrën se si duhet të votojnë do ta mësojnë në kanalin publik të vendit ku jetojnë. Votimi fillon pas interpretimit të 26 finalistëve dhe zgjat 10 deri 15 minuta. Ju mund të votoni deri 10 herë prej një numri telefonik.

Renditja e interpretimit në finale është si në vijim:

1. Britania e Madhe – Engelbert Humperdinck “Love Will Set You Free”

2. Hungaria – Compact Disco “Sound of Our Hearts”

3. Shqipëria – Rona Nishliu “Suus”

4. Lituania – Donny Montell “Love Is Blind”

5. Bosnja e Hercegovina – Maja Sar “Korake ti znam”

6. Rusia – Buranovskiye Babushki “Party for Everybody”

7. Islanda – Greta Salome & Jonsi “Never Forget”

8. Qipro – Ivi Adamou “La La Love”

9. Franca – Anggun “Echo (You And I)”

10. Nina Zilli – “L’Amore E Femmina (Out Of Love)”

11. Estonia – Ott Lepland “Kuula”

12. Norvegjia – Tooji “Stay”

13. Azerbajxhani – Sabina Babayeva “When The Music Dies”

14. Rumania – Mandinga “Zaleilah”

15. Danimarka – Soluna Samay “Should’ve Known Better”

16. Greqia – Eleftheria Eleftheriou “Aphrodisiac”

17. Suedia – Loreen “Euphoria”

18. Turqia – Can Bonomo “Love Me Back”

19. Spanja – Pastora Solder “Quedate Conmigo (Stay With Me)”

20. Gjermania – Roman Lob “Standing Still”

21. Malta – Kurt Calleja “This Is The Night”

22. Maqedonia – Kaliopi “Crno i belo”

23. Irlanda – Jedward “Waterline”

24. Serbia – Zeljko Joksimovic “Nije ljubav stvar”

25. Ukraina – Gaitana “Be My Guest”

26. Molldavia – Pasha Parfeny “Lautar”

Mund të ju interesoj edhe...